Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon

Lüleburgaz Tıp Merkezi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon

Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Bölümü

Lüleburgaz Tıp Merkezi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Bölümleri; doğumsal kaynaklı ya da yaşamın bir bölümünde herhangi bir nedenle ortaya çıkan, yaşam kalitesini önemli ölçüde etkileyen ya da kişiyi sosyal yaşamdan koparıcı nitelikteki engellilik durumlarının iyileştirilmesine yönelik özel tedavi programları uygulamaktadır.

Günümüz çalışma koşulları ve yaşam tarzı göz önünde bulundurulduğunda, modern tıbbın hemen hemen her branşında; hastaların günlük hayattaki aktivitelerini geri kazanmaları, mesleki yaşamlarına geri dönüş ve sosyal yaşamlarınada da etkin bir şekilde devam edebilmeleri için hastaya özel yaklaşımlarla tedavi programlarını yöneten Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Bölümü’nün önemi giderek artmaktadır.

Bölümde çeşitli tedavi metotları, modern tıbbın gerekliliklerine göre şekillendirilmekte ve kullanılanileri teknolojilerden de önemli ölçüde yararlanılmaktadır.

Kimler Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon bölümümüze başvurmalıdır?

Fizik tedavi uzmanı, tüm hareket sistemi hastalıklarının muayenesini yapan, tanısını koyan ve cerrahi müdahale olmadan tedavisini yürüten hekimdir. Fizik tedavi branşını ilgilendiren sistem ve hastalık yelpazesi çok geniştir. Doğuştan gelen veya sonradan gelişen fiziksel rahatsızlıkların rehabilitasyonunu amaçlar.

Hareket sistemini oluşturan eklem (boyun, bel, omuz, dirsek ve bilekler, kalça, diz, ayak bileği ve diğer tüm eklemler), kas ve kemik problemleri ile diğer yumuşak doku problemleri, sıklık açısından ilk sırayı oluşturur. İkinci sırada, hareket sisteminin enflamatuar hastalıkları olan romatizmal hastalıklar gelir. Yine çok geniş bir yelpazeye sahip olan rehabilitasyon uygulamaları, nörolojik, ortopedik, ürolojik, kardiyak, vs. gibi değişik alanlarda düzeltici, normale döndürücü, kolaylaştırıcı programlar yürütür. Ağrı ve kronik ağrı da, fizik tedavi uzmanının yoğun olarak ilgilendiği ve tedavi ettiği problemlerdir. Başka branşları ilgilendiren değişik ağrı sebeplerinin bir kısmı, hareket sistemi veya romatizmal kaynaklı ağrılarla birlikte bulunabildiğinden, yine fizik tedavi uzmanının ilgi alanına girer.

Kırık, çıkık ve acil travmatoloji, ortopedinin konusu olduğundan, fizik tedavi uzmanı bu patolojiler ile doğrudan ilgilenmez; ancak acil ve operatif tedaviden sonra, genellikle rehabilitasyon, bazen de fizik tedavi uygulamalarını gerektirdiği için, fizik tedavi uzmanının alanı haline gelir.